Čarodějnice, Valpuržina noc, Filipojakubská noc. Očištění a Láska.
Slovo Beltine pochází ze slovního základu tine a znamená oheň. Ohněm byl uctíván bůh Belenos, vládce Slunečního ohně. Na jeho počest byly v předvečer 30. dubna zapalovány na vrcholcích kopců vatry. Jedlo, pilo, zpívalo a tančilo se až do rána.
Ohně byly vždy dva. Předěl mezi nimi symbolizoval hranici mezi temnou a jasnou částí roku. Jejich očistná síla měla chránit lidí i zvířat. Okolo ohně se tančilo ve směru Slunce (neboli ve směru hodinových ručiček). Mladí lidé oheň přeskakovali, aby dali najevo svou sílu a odvahu. Ti, kdo nechtěli přeskakovat, procházeli mezi ohni, aby se očistili dýmem. Dobytek provádějí mezi ohni za současného zaříkávání druidové.
Oslavy Beltine se neobešly bez dobrého jídla a pití: jedlo se pečené maso, medovina a pivo tekly proudem.
Beltine byl také tradičním svátkem milenců. Snoubenci a dvojice zamilovaných se vydávali v předvečer svátku do lesů a do polí, aby svým spojením požehnali novému životu a úrodě. Celý květen se pak nesl ve znamení sexuální volnosti a zasvěcování do milostných her na počest Boha a Bohyně. Uzavírala se zkušební manželství na rok a den. Děti, počaté na Beltine, byly považovány za šťastné a požehnané.
Spojitost s pálením čarodějnic může být snad jen ve slaměných panenkách, naplněných negacemi a smutky, které se na Beltine hážou do ohně, aby je spálil a očistil.
Rituály očisty a lásky
-
Nikdy není špatný den na očistnou koupel
- Dům i sebe můžeme očistit pomocí ohně a vzduchu (vykuřování šalvějí nebo jinými bylinkami, které právě rostou)
- Je načase vzít svého partnera a udělat si společný hezký den (noc). Společně meditovat, snít, trávit čas v přírodě… a cokoliv dalšího chcete :- )
- Večerní oheň (by´t jen v krbu) nás prohřeje i očistí.
- Z provázků nebo slámy motáme symbol svých strachů, obav, beznadějí, záští a ostatních negací, které už dál ve svých životech nechceme. Energii, které se chceme zbavit, jim předáme a pak je ve večerním Beltinovém ohni necháme shořet.
KDY SE SLAVÍ
31. 4. – 1.5.
BOHYNĚ
- Brighid
- Rhiannon
BYLINY A DŘEVINY
- hloh
- šalvěj
- všechno co kvete
BARVY
- červená
- bílá
POHOŠTĚNÍ – OBĚTINKY
- maso
- víno
- pivo
- byliny které právě rostou
- voda
ZVYKY A OBYČEJE (ZÁSOBÁRNA)
Májky
Asi nejvíce pravděpodobné bylo účelem stavění májky přinesení lesního ducha do vesnice a zajištění jeho požehnání. Slavnosti, spojené s májkou, bývají často doprovázeny přítomností figury či člověka s ní ztotožněného. Bývají oblečeni do květů nebo listí, kteří představují personifikaci ducha rostlinstva a jara. Májka bývá nejčastěji z celého stromu (smrk, bříza), který je s výjimkou vrcholku zbaven kůry a listí. Horní část se zdobí stužkami a zavěšuje se na ni zdobený věnec.
S májkami je ještě spojena soutěž o zachování a udržení síly ve vesnici – v noci muži májku hlídají před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol, aby ho následně připojili k ozdobám své májky. V některých obcích se máj hlídá dokonce 3 dny a 3 noci. V některých lokalitách stavěli muži májky před domy svých vyvolených, jako veřejné vyznání lásky.
Odevzdávání strachů, obav a negativních vzorců chování ohni
Přeskakování ohně
Bylo důkazem dobré zdravotní kondice a dostatku odvahy. Pokud se na přeskakování chystáte, chce to poladit výšku plamenů a rozměr ohniště. Cílem by neměl být výjezd IZS. Opatrně :- ). Pro rituální očištění bohatě postačí projít v dýmu mezi dvěma ohni, ideálně o půlnoci.
Očista v dýmu rituálního ohně
Pronikavá vůně a závoj dýmu, který pronikne vším. Elementy ohně a vzduchu se potkávají a působí podobně jako voda. Nesou s sebou sílu ohně a materiálu, který oheň živil – dříví, dřevin, bylin. Každá dřevina nebo bylina má jiné účinky – toho využíváme při cíleném vykuřování. U Beltinového ohně si zkusme očistu co nejvíce vizualizovat a moc neřešme, co na hranici vlastně hořelo.